הסכם רכישה

רכישת דירה חדשה הינה אירוע משמח לכל הדעות. אולם, לצד ההתרגשות הרבה הטמונה ברכישה ישנם גם חששות רבים הנוגעים להעברת הבעלות על הנכס ולקבלת הדירה במועד שנקבע במסגרת הסכם רכישה – המאמר הבא דן בסוגיות החוקיות השונות הנוגעות לרכישת נכסי מקרקעין:

רכישת דירה חדשה ישירות מהקבלן אשר בנה אותה, יכולה להתבצע לאחר סיום הבנייה או בשלב ביצוע תוכניות הבנייה, דהיינו – רכישת דירה "על הנייר". אף על פי שישנם יתרונות רבים לרכישת דירה על הנייר כגון סכום הרכישה המופחת, רכישה מעין זו עלולה להדיר שינה מעיניהם של רוכשים רבים ועל כן, בעת ביצוע רכישה מעין זו יש לבחון את הגורמים הבאים:

משרד עו"ד אסף גילר | עריכת דין בתחום המקרקעין
לקבלת ייעוץ חייגו עוד היום: 03-6431820 או השאירו פרטים

ניסיונו של הקבלן – בטרם חותמים על הסכם רכישה של דירה על הנייר, מומלץ לחפש מידע אודות פרויקטים קודמים בהם עסק הקבלן. במסגרת הבירור כדאי לפנות לאנשים שונים המתגוררים בבניינים אותם בנה הקבלן ולוודא עימם את מידת שביעות הרצון שלהם מביצועיו.

יש לדרוש מהקבלן להציג בפניכם תעודת קבלן מורשה ברת תוקף; יש לוודא כי הקרקע המיועדת לבנייה הינה מוכשרת להליכי הבנייה ואינה משועבדת או מעוקלת, וכן יש לוודא כי קבלן הבנייה מחזיק בהיתרי בנייה מלאים ותקפים.
יש לחתום על הסכם מחייב אל מול הקבלן, בנוכחות עורך דין מטעמכם, העוסק בדיני המקרקעין. הסכם שכזה יעמוד לצידכם בכל שלב של הליך הבנייה וישמש אתכם בכל מקרה של בעיה.
אמנם בעת רכישת דירה מקבלן תאלצו לשלם סכום לא מבוטל בשיעור של 1.5%-2% משווי הדירה, אולם עורך דין זה הינו עורך הדין של הקבלן, אשר מייצג את האינטרס של הקבלן והוא אינו מייצג אתכם בהליך הרכישה ועל כן מומלץ שלא להסתפק בשירותיו של עורך הדין מטעם הקבלן ולשכור עורך דין מטעמכם, אשר ייצג אתכם נאמנה.
רכישת דירה יד שנייה אינה כרוכה אמנם בלחצים ובחששות המלווים רכישת דירה על הנייר, אך אין זה אומר כי היא חפה מהכרח לבצע מספר בירורים משפטיים אודות מצבה החוקי של הדירה. בין הבדיקות ההכרחיות אותם יש לבצע ניתן למנות את בחינת מצב רישום הזכויות בדירה במרשם המקרקעין (טאבו), האם רשומים שעבודים או עיקולים על הדירה, מצבה ההנדסי של הדירה, מבחינת תוספות בנייה לא חוקיות ועוד.